Oboljenja izazvana gljivama Fusarium [Fusarium culmorum]


Rasprostranjenost / prenošenje
Izvor infekcije su ostaci žetve na površini tla i inficirano seme. Preko kontaminiranog semena inficira se osnova stabljike, korenski sistem se inficira sporama na ostacima strnjike. Zaraza lista i klasova se odvija putem vetra i kiše. Zaraza izdanaka nastaje na donjim nivoima listova bez specifičnih simptoma i širi se dalje do klasa. Za vreme cvetanja, ukoliko ima dovoljno vlage i na temperaturama iznad 20° C, vrši se infekcija klasova. Polen, bogat hranljivim materijama, podstiče klijanje biljke.
Stanište
Žitarice, ovas, pšenica, kukuruz, mnogobrojne trave, takođe tritikale. Rogač i ječam su najotporniji. Prilikom izbijanje semena javljaju se greške u zasadu. Na inficiranim biljkama javljaju se smeđe, duguljaste fleke na omotaču klice i korenu. U stadijumu bokorenja javljaju se smeđa mesta na osnovi lisne ploče i stabljike biljke. Ukoliko infekcija prodre u tkivo stabljike, u unutrašnjosti se nalazi rastresit, ružičasti gljivični sloj. Naredne pojave su inhibicija rasta, prerano sazrevanje i smrt biljke. Infekcija klasova je najvažniji simptom oštećenja. Zrna ili čak čitavi klasovi umiru, to vodi do delimične pojave belih i praznih klasova. Inficirana mesta prvo dobijaju belu boju, a tada se po vlazi formiraju legla sproa, u slučaju da se nastave padavine, na klasovima se naseljavaju crne gljivice.
Postoji mogućnost mešanja sa truleži crnih stopala ( Pseudocercosporella herpotrichoides, Rhizoctonia cerealis), koja takođe izaziva pojavu belih klasova. Biljka ipak ranije umre nego usled bolesti izazvanih gljivama Fusarium.
Suzbijanje
Preventivne agronomske mere:
• Dobro obraditi slamu od žitarica i kukuruza,
• Proširiti plodorede (samo uslovno moguće, pošto je spektar biljaka domaćina širok),
• Koristiti zdravo seme,
• Skratiti trajanje vegetacije izborom sorti,
• Blagovremena žetva.
Mere fungicidima:
• Tretman semena,
• Primena fungicida tokom cvetanja žitarice po mogućstvu u uslovima koji pogoduju infekciji.