Bolesti stabljike [Cochliobolus sativus]


Sinonim
Oboljenje mrke pegavosti
Rasprostranjenost / prenošenje
Izazivač se prenosi preko zaraženog semena i inficiranih delova biljke ječma. Pogoduju mu kasno zasađene kulture letnjih žitarica jer je izazivaču veoma potrebna toplota. Toplota i suvo tlo su povoljni uslovi za primarnu infekciju na klici i osnovi stabljike. Za sekundarnu i narednu infekciju su odgovorne konidije, koje zru na uginulim delovima tkiva. Njih raznosi vetar. Na temperaturama od 20°C i vlažnosti listova od najmanje 16 časova bivaju zaraženi list i klas.
Stanište
Ječam, prvenstveno letnji ječam; takođe pšenica, durum pšenica i rogač
Dijagnoza
Izazivač napada listove, osnovu stabljike i klasje. Pod lupom se može razlikovati od drugih bolesti mrke pegavosti: njegovi nosači spora stoje pojedinačno i nose jednu do dve, crne savijene spore, oblika banane. Na osnovi stabljike se mogu videti prugaste, tamnosmeđe nekroze, koje prelaze na zdravo tkivo. U slučaju jake zaraze, osnova stabljike truli. Na donjim listovima se obrazuju lezije, koje se šire na čitav list. S vremenom se formiraju tačkaste, vretenaste do ovalne tamnomrke pege na listovima. Pege se povezuju i listovi umiru, pri čemu se zadržavaju crno-smeđe fleke na nekrozama. Na klasju se pojavljuju smeđe-crne nekroze. Golim okom se mrka pegavost može pomešati sa truleži crnih nogu, oboljenjima izazvanim gljivama Fusarium ili mrežastom pegavošću (Spot-Tip). Nosači spora liče na vrste Alternaria i Cladosporium.
Suzbijanje
Preventivne agronomske mere:
• Obraditi ostatke žetve,
• Ne birati uske plodorede ječma i pšenice,
• Podsticati brz rast mladih biljaka (tako što se ne seje suviše duboko i ne kad je suviše vlažno),
• Ne sejati suviše rano zimski ječam,
• Ne saditi suviše kasno letnji ječam,
Mere fungicidima:
• Nikakve posebne mere, pošto se prilikom suzbijanje drugih relevantnih patogena ječma može dobro obuhvatiti i mrka pegavost.